سیم و کابل
خانه / کابل برق / کابل مناسب برای کنتور برق تک فاز

کابل مناسب برای کنتور برق تک فاز

کابل مناسب برای کنتور برق تک فاز با توجه به حداکثر جریان مصرفی و فاصله تا محل انشعاب از خط توزیع برق تعیین می شود. شرایط نصب کابل نیز بر این انتخاب تاثیرگذار است. با ما باشید تا به شما بگوییم چه کابلی برای اشتراک برق شما مناسب است.

آگاهانه که انتخاب نمایید، سرمایه و ایمنی شما به خطر نخواهد افتاد. ما اینجاییم تا شما آسوده کابل مناسب را برگزینید.

کابل برق اصلی ساختمان

کابل تیر برق

کابل ورودی ساختمان تامین کننده انرژی الکتریسیته تمامی مصرف کننده های داخل ساختمان است. صحبت ما در این بخش پیرامون مصارف تک فاز است. از این رو منازل مسکونی تک واحدی یا ساختمانهای فاقد آسانسور و همین طور کارگاه های کوچک و واحدهای تجاری، مخاطب مطالب این بخش خواهند بود.

می خواهیم به این موضوع بپردازیم که کابل مناسب برای کنتور برق تک فاز چه کابلی با چه سایزی است و تغییر شرایط نصب کابل چه تاثیری بر نوع کابل خواهد گذاشت.

اشتراک برق تک فاز

کابل 6×2 مفتولی مسی

اشتراک های برق تک فاز ممکن است با سطح جریان متفاوتی ارائه شوند. آنچه که رایج است از این قرار است :

 • برق تک فاز 230 ولت و 15 آمپر
 • برق تکفاز 230 ولت و 25 آمپر
 • برق تک فاز 230 ولت و 32 آمپر

اولین عامل مهم در تعیین کابل برق مناسب که همان آمپر عبوری یا جریان مصرفی است، مشخص شد. نکته موثر دیگر طول کابل است. طول کابل با مقاومت الکتریکی و افت ولتاژ رابطه مستقیم دارد؛ پس برای جلوگیری از افت ولتاژ بیش از حد باید سایز کابل برق را متناسب با مسافت انتخاب نماییم.

انتخاب کابل مناسب برای کنتور برق تک فاز

غالبا کنتور برق در بخش ورودی ساختمان نصب می شود. برای برخی مصارف که فاصله زیادی از شبکه دارند؛ ممکن است کنتور در تابلو کنار تیر برق نصب شود و کابل تا محل مصرف کشیده شود. در هر صورت مقصود ما از کابل مناسب کنتور برق، همان کابلی است که از شبکه تا ورودی ساختمان یا محل مصرف نصب خواهد شد.
با فرض حداکثر افت ولتاژ مجاز 5 درصد، جدول زیر توسط واحد پشتیبانی نامیرا کابل برای مصارف تک فاز تدوین شده است تا مشتریان با توجه به آمپر، مسافت و نوع کابل، بتوانند به راحتی کابل مناسب را برگزینند.

جدول انتخاب کابل مناسب برای کنتور برق تک فاز

با این انتخابها اگر ولتاژ سر خط 230 ولت باشد، ولتاژ در محل مصرف کمتر از 218 ولت نخواهد شد و چنانچه ولتاژ در محل انشعاب 220 ولت باشد، در انتهای کابل حداقل 209 ولت را خواهیم داشت.

انواع کابل برق تک فاز

کابل مناسب برای کنتور برق

همان طور که در جدول مشاهده فرمودید، به جنس هادی کابل اشاره شده است. کابل های برق با هادی مسی یا آلومینیومی تولید می شوند و برای معادل سازی باید سایز کابل آلومینیومی 1.6 برابر کابل مسی باشد. علاوه بر این، کلاس هادی و محل مناسب نصب کابل نیز سبب تنوع در آنها می شود.
برای انتخاب کابل مناسب کنتور برق تک فاز از نظر جنس هادی و محل نصب می توانید از نکات زیر استفاده نمایید :

 1. کابل مفتولی مسی (NYM) برای انشعاب گیری از تیر برق و نصب بر روی دیوار یا دیرک در فواصل کوتاه مناسب است. این کابل از تیر برق تا کنتور نصب می شود.
 2. از کابل مفتولی مسی زمینی (NYY) یا کابل مفتولی زمینی آلومینیومی (NAYY یا NA2XY) می توان برای کابل کشی زمینی استفاده نمود. کابل آلومینیومی مقرون به صرفه تر خواهد بود.
 3. کابل خودنگهدار آلومینیومی تک فاز را می توان بر روی تیر یا دیوار نصب نمود. این کابل به دو شکل بدون مهار فولادی در سایزهای 16×2 و 25×2 و با مهار فولادی (سه رشته) در سایزهای 16+16+16×1 و 16+25+25×1 ارائه می گردد.

برای فواصل بیشتر از چه کابلی استفاده کنیم؟

اگر فاصله میان شبکه و محل مصرف بیشتر از 300 متر باشد، با توجه به جدول نمی توان از سایزهای یاد شده برای مصارف 32، 25 و 15 آمپر استفاده نمود؛ چرا که افت ولتاژ بیشتر از 5 درصد خواهد شد. پس ناگزیر خواهیم بود که کابل با سایزهای بالاتر را انتخاب کنیم. در سایزهای بالاتر از 35 میلیمتر مربع، کابل دو رشته کمیاب است؛ اما می توانیم از کابل تک رشته بهره ببریم. به این شکل که یک رشته را برای فاز و یک رشته را برای نول نصب نماییم.

کابل های مسی و آلومینیومی در سایزهای تک رشته زیر قابل ارائه هستند :

 • 16×1
 • 25×1
 • 35×1
 • 50×1
 • 70×1
 • 95×1
 • 120×1
 • 150×1
 • 185×1
 • 240×1
 • 300×1
 • 400×1
 • 500×1

روش دیگر استفاده از کابل 4 رشته در مسافتهای بالاست؛ بدین صورت که 2 رشته برای فاز و 2 رشته برای نول در نظر گرفته شود.

ارتباط با ما :
مشاوره و خرید : 09120471420
مرکز تماس : 02128428140

مطلب پیشنهادی

کابل برق فشار ضعیف با بهترین قیمت

کابل برق فشار ضعیف و انواع آن، هنگامی که بخواهیم کابل های برق را از …

Call Now Buttonمشاوره و خرید