سیم و کابل
خانه / کابل برق / کابل برق سازمانی و چند نکته درباره آن

کابل برق سازمانی و چند نکته درباره آن

کابل برق سازمانی نوعی از کابلهای قدرت است که در برق رسانی و توزیع انرژی الکتریسیته به کار می رود. چنانچه به دنبال کابل سازمانی هستید و می خواهید اطلاعات بیشتری درباره آن کسب نمایید؛ حتما این متن را مطالعه بفرمایید.
مهم ترین و اولین نکته ای که برای معرفی یا شناخت یک کابل مورد توجه قرار می گیرد، نام آن است. از طرفی ممکن است نامهای متعددی برای یک نوع کابل وجود داشته باشد. امروز قصد داریم درباره کابل سازمانی صحبت کنیم؛ پس اگر موافق هستید در گام نخست ببینیم که اصلا کابل سازمانی یعنی چه ؟

کابل سازمانی چیست ؟

نامهای دیگر کابل برق سازمانی بیشتر ساختار آن را معرفی می کند. این کابل را با اسامی کابل با هادی هم محور، کابل متحد المرکز و کابل کنسانتریک (کنسنتریک، concentric) هم می شناسیم. در ساختار کابل سازمانی یک یا چند هادی در مرکز کابل قرار دارند و یک هادی که می تواند متشکل از مفتولهای مسی یا نوار مسی باشد به صورت هم محور آنها را احاطه نموده است. لطفا برای شناخت بهتر به شکل زیر دقت بفرمایید.

کابل برق سازمانی

ساختار کابل برق سازمانی

  • هادی یا رسانای مرکزی : به صورت تک رشته و چند رشته با تنوع سطح مقطع و غالبا مسی
  • عایق : رایج ترین عایق برای کابلهای سازمانی PVC است.
  • روکش میانی : این هم غالبا از جنس پی وی سی است.
  • هادی هم مرکز : سیم (مفتول) های مسی یا ترکیبی از سیم و نوار مسی
  • روکش نهایی : آمیزه ای متناسب از PVC
کابل برق سازمانی را با کد مشخصه های NYCY یا NYCWY در لیست کابلها دسته بندی می کنند.

کاربرد کابل سازمانی

از کابل سازمانی در توزیع برق و تامین انرژی الکتریسیته مصرف کننده های خانگی یا صنعتی به کار می رود. همچنین این کابل با سایزهای گوناگون در فهرست کابلهای مورد استفاده در پست های انتقال و توزیع نیرو دیده می شود. لایه هم مرکز کابل های سازمانی می تواند نقش رسانای زمین یا شیلد را ایفا نماید.
کابل سازمانی

سایزهای کابل سازمانی

سایزهای متداول کابل سازمانی 6/6*1، 10/10*1، 6/6*3 و 10/10*3 هستند. البته کابل کنسانتریک با تعداد رشته های متنوعی قابل تولید و عرضه است. در جدول زیر لیست کامل سایزهای این کابل را مشاهده می فرمایید. عدد بعد از ممیز در این رنجها سطح مقطع مجموع مفتولهای هادی هم محور است.

سایزهای کابل سازمانی

فروش کابل برق سازمانی

سایزهای پر مصرف کابل سازمانی در زمان کوتاه تحویل مشتریان گرانقدر می شوند. برای سایزهای کم تقاضا نیز امکان سنجی و زمان بندی تولید تعیین و اعلام خواهد شد. برای ثبت سفارش می توانید یکی از راه های زیر را برگزینید.

  1. تماس مستقیم تلفنی با دپارتمان فروش
  2. ارسال ایمیل یا فکس به واحد فروش
  3. ارسال پیامک
  4. برقراری ارتباط از مسیر پیام رسانهای اینترنتی
ارتباط با ما :
مشاوره و خرید : 09120471420
مرکز تماس : 02128428140

مطلب پیشنهادی

کابل برق فشار ضعیف با بهترین قیمت

کابل برق فشار ضعیف و انواع آن، هنگامی که بخواهیم کابل های برق را از …

Call Now Buttonمشاوره و خرید